Jak zmniejszyć lub powiekszyć pierścionek?

Pierścionki, obrączki i inną biżuterię, którą zakładamy na palec, kupujemy, pamiętając o tym, by pasowała idealnie. Z biegiem czasu jednak nasza waga się zmienia, możemy przytyć lub stracić na wadze, biżuteria na palcach albo staje się zbyt ciasna, albo wręcz przeciwnie – zaczyna z palców spadać. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jedynym rozwiązaniem jest pójście do jubilera, który zajmuje się naprawą biżuterii i zlecenie zmniejszenia lub powiększenia pierścionka lub obrączki. Zmniejszenie jest prostsze. Jubiler ściska biżuterię w specjalnej maszynie, lub ucina kawałek biżuterii i lutuje jeszcze raz, dzięki czemu obwód pierścionka czy obrączki jest mniejszy. W przypadku konieczności powiększenia średnicy, rozciąga, lub dolutowuje dodatkowy fragment. Bez względu na to czy chodzi o zmniejszenie czy o powiększenie, koszt nie jest duży, najczęściej biżuterię wystarczy oddać na godzinkę, czasami na mniej. Ci, którzy maja czas, wykonają takie zlecenie na miejscu.

Koszt powiększenia lub pomniejszenia biżuterii jest bardzo mały. Za kilkanaście złotych można cieszyć się pasującą idealnie obrączką, pierścionkiem czy sygnetem, nie warto więc odkładać niepasującej biżuterii do szafy czy szuflady, tylko zlecić jej zmniejszenie lub powiększenie i nosić.