Sztuczna biżuteria może powodować podrażenienia.

Sztuczna biżuteria oceniana jest jako najtańsza, a czasami nie odbiegająca wyglądem od tej bardzo drogiej. W części oczywiście można z tym się zgodzić, sztuczna biżuteria bowiem może zachwycić. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z jednego. Cena i wygląd to nie wszystko, Biżuteria wykonana z tanich materiałów, może wyglądać pięknie, jednak właśnie dlatego, że została wykonana z tanich elementów kiepskiej jakości, może szybciej się niszczyć, a przede wszystkim może być nieobojętna dla zdrowia.

Podrażnienia po założeniu kolczyków wykonanych z nie szlachetnych materiałów to rzecz, z którą spotkała się każda kobieta. W przypadku noszenia sztucznej biżuterii, można jednak "zyskać" nie tylko podrażnienia uszu. Znane są przypadki podrażnienia szyi, którą zdobił łańcuszek czy inny przedmiot wykonany ze złych materiałów, a nawet podrażnienia przegubów, na których założona była złej jakości bransoletka.

Jeśli zależy nam na zdrowiu, na braku problemów zdrowotnych, warto stawiać na dobrą biżuterię najlepszej jakości. Biżuteria, która kosztuje kilka złotych, nie może być dobra. jej zakup może jest małym wydatkiem, bez wątpienia jednak jest też działaniem, które może nam przynieść dużo więcej minusów niż plusów.