Sztuczna czy szalchetna?

Rynek biżuterii pęka w szwach. Funkcjonuje na nim pewien dychotomiczny podział – na produkty wykonane ze szlachetnych materiałów oraz te zrobione ze sztucznych surowców. Czym charakteryzują się te dwie grupy? Spieszę z wyjaśnieniem.

Biżuteria ze szlachetnych materiałów
Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wykonana z materiałów takich jak złoto, srebro czy kamienie szlachetne. Są to materiały drogie i eleganckie. Warto pamiętać, że biżuteria wykonana ze złota, nie zawsze musi mieć złoty kolor. To samo tyczy się produktów wykonanych ze srebra.

Biżuteria ze sztucznych materiałów
Jej zaletą jest niewątpliwie dużo niższa cena niż w powyższej kategorii. Tutaj wybór materiałów jest ogromny – może to być plastik, drewno, metale nieszlachetne.

Na pytanie o to, który rodzaj biżuterii wybrać nie ma oczywiście jasnej odpowiedzi. Zależy to w dużej mierze od zasobności portfela (czy karty kredytowej) osoby kupującej. W grę wchodzą również okazje, na które biżuteria ta ma być zakładana (przykładowo – na ślub raczej nie kupimy kolczyków z plastiku). Do tego dochodzą również inne kwestie, takie jak kształt twarzy, fryzura, styl i obecnie panująca moda, która dla wielu osób ma przecież bardzo duże znaczenie.