Złoto, jaka próba najlepsza?

Najbardziej znane i kupowane próby złota to 333 oraz 585. To one są dostępne są one od ręki.
Próba 333, zawiera 8 karatowe złoto, a próba 585 jest 14 karatowe.
Czy kolor ma znaczenie i jeśli tak, to jaki wybrać? Kolor natomiast nie ma żadnego związku z daną próbą. Na dany kolor próby wpływają różne domieszki metali. Pamiętajmy, że czyste złoto ma kolor złocistożółty i jest bardzo miękkie, dlatego też łączy się je z innymi metalami, wtedy też staje się bardziej wytrzymały.
Według opinii powszechniej złoto, które ma najniższą próbę jest zdecydowanie trwalsze i mocniejsze. Jednak złoto szlachetne jest zdecydowanie o niższej wytrzymałości, ze względu na liczbę brak domieszek metali.
Z kolei niższa próba, między innymi tradycyjne złoto próby 333 lub 585 będzie zdecydowanie trwalsza. A więc jeśli zastanawiamy nad zakupem łańcuszków na prezent to zdecydowanie lepiej będzie gdy zdecydujmy się na wyższą próbę, wtedy będziemy mieli pewność, że łańcuszek, nie zarysuje się i posłuży nam znacznie dłużej.

Jednak pamiętajmy, że jeśli kupimy biżuterię wykonaną ze złota danej próby, warto o nią odpowiednio dbać. Nawet wtedy, gdy ta biżuteria będzie niższej próby, to nie zwalnia nas z obowiązku dbania o naszą biżuterię.